תערוכת אקספו 2021 בדובאי היא חוויה מדהימה למבקרים ובית ספר ענק לכל מי שעוסק בחוויית מבקרים ולקוחות. בעידן כלכלת החוויות בו כולנו רוכשים חוויה יכולת לצלם ולשתף. זיכרון ללכת איתו הביתה. זו תערוכת חובה והטופ של העוסקים בתחום. כבר יותר מ-100 שנים היא מקום המפגש לחדשנות, עיצוב, יזמות. מפגש של סיעור מוחות עולמי שבכל שנה הולך והופך מעורר השראה עוד יותר. מדובר באירוע השלישי בגודלו אחרי המונדיאל והאולימפיאדה, דיסנילנד למבוגרים, ליצירתיות ולחוויית מבקר. אז לכל מי שבחר לא לנסוע השנה או נמצא בבידוד הנה 10 שיעורים שלמדתי בביקור האחרון שיכולים לתת השראה לכל מהלך תוכני, עיצובי ושיווקי בדרך אל ללבות המבקרים והלקוחות.

1. רגש בקצות האצבעות

בסופו של יום אנחנו מתרגשים מהמפגש הפשוט ביותר עם החושים שלנו, אנחנו אוהבים להיות קצת ילדים כשמאפשרים לנו ובעיקר אנחנו נהנים שמאפשרים לנו להביט על משהו שאנחנו מכירים קצת אחרת. כך נראית גאונות תכנונית כמרחב פתוח באקספו במסגרתו "מופע המים" בלב האקספו מזמין את המבקרים להתרענן בחום של דובאי לצד פסקול מעורר השראה. ההיפוך של מזרקת המים הטיפוסית בה המים עולים מלמטה למעלה למצב בו המים הם גל מתפרץ אל המבקרים שנעצר בדיוק ברגע שהם נוגעים ברגלי המבקרים. כל אחד יכול להתחבר בצורה שונה ובעומק שונה ליצירה – לבחירת המבקר. למטיבי לכת – כך נוצר הקסם הזה.

1. רגש בקצות האצבעות

2. אוצרות החוויה

השלם גדול מסך חלקיו: האקספו מזמן אינסוף חוויות - גדולות, קטנות, בתקציבי ענק ובמיעוט תקציבי, גרנדיוזיים ומושכי תשומת לב ופנינים שנסתרות מרדאר המיינסטרים. נתוני הפתיחה פחות חשובים מהמהלך האוצרותי והחשיבה 360 מעלות על חוויית המבקר. איך ידענו שהוא ייכנס ועם מה רצינו שייצא. כמה מקום יש למבקר בחוויה, כמה אווריריות לשאילת שאלות ורלוונטיות לעולמו הפנימי. כשעושים את זה טוב מתקבלים ביתנים כמו הביתן הספרדי – שמכניס את המבקרים למיצג אמנותי טכנולוגי שמשתנה בהתאם לדינמו האנושי שיוצרים המבקרים, משם אל סרט אילם ומעורר השראה בן 8 דקות (8 דקות של קשב בעידן הפרעות הקשב וכולם מרותקים!!!) וממשיך אל חוויית HANDS ON של מעצבים ספרדים. זה ביתן מעורר מחשבה, משאיר מקום להרהור כשיוצאים ממנו, לא מובן מאליו או מתבקש, עם טעם של עוד. 

2. אוצרות החוויה

3. פלטפורמה משלימה את התוכן

אחד הדברים המאתגרים ביותר עבור כל מי שעוסק בייצור חוויה לקהל הוא הסנכרון בין תוכן ופלטפורמה. בחירה בפלטפורמה "גימיקית" מול מסרים ותכנים נהדרים שהפלטפורמה לא מעצימה אותם הן מחזה רווח בגלל הדיוק הנדרש במפגש בין השניים. בביתן הגרמני (והמשובח) מדברים על 100,000 רעיונות גדולים שיכולים לשנות מציאות וכדי להמחיש את גודלם ועוצמתם מוזמנים המבקרים לבריכת רעיונות בת 100,000 כדורים. בכל גיל ובכל שעה קופצים המבקרים לבריכה, מצטלמים והופכים להיות חלק מהרעיונות. 

3.  פלטפורמה משלימה את התוכן

4. חדשנות ככלי בשירות המסר

בשבילים הארוכים הנמתחים לאורך המרחב העצום של האקספו אפשר לפגוש הרבה אנשים, אבל אפשר לפגוש גם רובוטים. בצורות שונות ובצבעים שונים, הם מזהים האם אדם עוטה מסכה או לא, ומבקשים ממנו לשים מסכה. כמה "טרחני" היה זה עבור המבקר לשמוע נזיפה מדייל שיבקש לעטות מסכה, כמה חדשני ומעודד צילום מייצר הרובוט שעושה את אותה פעולה.

4. חדשנות ככלי בשירות המסר

5. חוויה אימרסיבית

לא מה שהתרגלנו לחשוב: אנחנו רגילים לחשוב על חוויות שעוטפות מבקרים באמצעים טכנולוגיים, אבל מרחב פתוח שמטופל היטב חושב על הפרטים הקטנים ומשתמש באמצעים במרחב להעביר מסרים ולהשלים את החוויה. ככה נראים אלמנטים של הצללה כשכל דרך באקספו מקבלת טיפול צורני שונה, הפחים, השלטים ודרכון חוויה – אלמנט קטן (יש יגידו שולי) שנותן עוד ערך ביצירת התמה והמעטפת. 

5. חוויה אימרסיבית

6. אנחנו הכי אוהבים לראות את השם שלנו (ופרסונליזציה בכלל)

היכולת הטכנולוגית לשים את השם שלנו/להיות חלק מהיצירה הגדולה. פרסונליזציה של החוויה עלולה להיות מורכבת לביצוע, היא דורשת חדשנות טכנולוגית, שיתוף פעולה מצד המבקרים וגם אפשרות של ניהול הדאטה בצורה חכמה. כשהיא עשויה טוב היא הופכת להיות שחקן מפתח בחוויה. כך בביתן הגרמני – המרחבים קולטים את שם המבקר שמגיע אליהם ונותנים לו עובדות ונתונים שרלוונטיים אליו. בביתן האנגלי המבקרים מוסיפים מילה לשיר ומייצרים שיר שכל הזמן משתנה בהתאם למבקרים באותו יום.

6. אנחנו הכי אוהבים לראות את השם שלנו (ופרסונליזציה בכלל)

7. כל תוכן מזמין EDUTAINMENT

מי רוצה לשמוע עוד על קיימות? ומה כבר אפשר לחדש בתחום? הביתן TERRA – ביתן הקיימות המרכזי באקספו הפך את הנושא למוזיאון של ממש, שימשיך להתקיים בדובאי גם אחרי האקספו ומציע חוויה בה ניתן ללכת לאיבוד. הנאה גדולה למשך כמה שעות. היכולת למשחק כל נושא – להפוך קיר לגרף, לתת למבקר להיות פעיל ולקחת עמדה – ובעקבות הכיף והחוויה להירתם לנושא חשוב כל כך לכולנו. 

7. כל תוכן מזמין EDUTAINMENT

8. אז מה הסיפור

בסופו של דבר יש שלושה רובעים באקספו: Mobility ,Sustainability, Opportunity, תמה רחבה מספיק כדי לתת ל-190 מדינות להשתלב בתוכה ולהכיל את כל מה שחדש ומעניין בעולם, ולמבקר למצוא את עצמו בין מגוון רחב של רעיונות ויישומים מרתקים. אם נשכיל לקחת כל חוויה ומוצר ולהרים אותה כמה רמות מעל הסיפור הספציפי שלה נוכל לייצר עניין אצל מגוון רחב יותר של מבקרים ולקוחות. לאתר אקספו.

8. אז מה הסיפור

9. זו ילדותי השנייה

אבא שלי תמיד אומר שבין ילד בן 7 לילד בן 70 אין שום הבדל והוא צודק. בסופו של יום המנגנון של להיות ילדים להתלהב מבריכת כדורים ולעוף על מגלשה טבוע בכולנו. הריגוש הבסיסי שמאפשר לנו להביט בהומור על החיים ולחזור להיות ילדים לעיתים נתפס כגימיקי או זול מצד אוצרים ואנשי תוכן אבל כשהוא משרת את התוכן והחוויה הוא יכול להעלות אותה לרמות חדשות של התרגשות. וכשמדובר ברגש - הוא שגורם לחוויה להיות זכירה הרבה יותר. 

9. זו ילדותי השנייה

10.אסתטיקה אדריכלית ואמנות

אחד הדברים שפותחים את הלב שלנו הוא אסתטיקה. באקספו בדובאי אפשר למצוא אסתטיקה גרנדיוזית, גדולה, מוחצנת ועדיין כזו שעובדת על הרגש במלוא הדרה. המבנים המשמעותיים באקספו מחזיקים את התוכן והחוויה ומהווים אכסנייה עוצרת נשימה לתוכן. מיטב האדריכלים עובדים שנים ארוכות על מבנים ייחודיים דוגמת הביתן של איחוד האמירויות שיצר קלטרווה. עם כנפיים שנפתחות ונסגרות שהן בעצם פנלים סולריים, הביתן הרוסי, והביתן האיטלקי . 

10.אסתטיקה אדריכלית ואמנות

כשיוצאים מהאקספו נשארים קצת המומים. הגודל, האינטנסיביות והעוצמה. כמה אומץ וחדשנות היה להוגי האקספו אי שם בלונדון של 1851 ליצור את הקריסטל פאלאס ולהביא את כל העולם אל לונדון. כמה עוצמה יש לרעיון חזק שיכול להחזיק מאות שנים, לכנס במדינות שונות בעולם את המוחות הגדולים בעולם להסתכל ביצירתיות וחדשנות אל המחר. איזו אומנות ומיומנות נדרשת מהיוצרים של הביתנים לרגש ברמה גבוהה אנשים מכל קצוות תבל, בשפות שונות, מתרבויות שונות. בעידן כלכלת החוויות כולנו עסוקים ביצירת חוויה עבור מבקרים ולקוחות. האקספו הוא בית ספר יוקרתי בתחום, מאפשר להמריא לחלל אל שיא הטכנולוגיה אבל מחדד בצורה ברורה שכשפונים אל הלבבות בפשטות, עם יצירתיות והשראה יש דרך אוניברסלית ועל זמנית להישאר בזיכרון. להתראות באקספו 2025 באוסקה יפן. 

הבחירות של חיי היום יום
ספר "המילון הכמעט שלם לחוויית מבקר"
איך מעצבים זיכרון?
הרגע בו הבנתי שאני עסק חיוני
ספר ״אמאבא, למה אין גן״
תובנות מבית ABBA
לא שומרים בבטן - ספר מתנה ללידה
10 שיעורים בפיתוח חוויות מאקספו דובאי 2021
כש-VX הופך UX, והחוויה כדרכה, על זמנית
חוויית ערך – הדור הבא של החוויה
חמישה דברים שלמדתי על חוויות מחופשת הקיץ שלנו
מבוא לתורת החוויות