למען הסר ספק, לא גדלתי על אף אחד משיריה של הלהקה השוודית, אבל ברגע ששמעתי על ABBA voyage הבנתי שאני צריכה להגיע ללונדון. הגעתי בשם החוויה, כמי שמסוקרנת ופועלת בשדה החוויות ביום יום, הגעתי כמו אלפי המבקרים הנוספים שממלאים מדי יום את ההיכל שהוקם במיוחד בהשקעה של מאות מליונים כדי להגשים את המטרה השאפתנית ו״להקים לתחיה את להקת ABBA”. 

כמו לכל חוויה טכנולוגית גם לחוויה הלונדונית הגעתי סקפטית. לייצר חוויות זו מיומנות שמשחקת עם המוח שלנו, פורטת בתשומת לב על הרגש והשכל שלנו, וכשמדובר בתחיית המתים גם הטכנולוגיה המשוכללת ביותר לא הרגישה לי מתוחכמת מספיק. האולם הענק עטוף במסכי לד מהשורה הראשונה, העלה בהולוגרמות אמיתיות למדי את הלהקה, זה נראה אמין מאד כשהם קצת בחושך ופחות אמין אבל נסלח כשהם באור, אבל וכאן האבל הגדול - זה בכלל לא משנה.

לצידי לאורך המופע על רחבת הריקודים פיזזו לונדונים חביבים בני הגיל השלישי!!! לצד הורים מאפירים עם ילדיהם בני העשרה, אינספור תיירים וגם בני נוער מחופשים לחברי ABBA. יוצרי המופע החיו במסע הזה את הזיכרון שחי במבקרים ורק חיפש לקבל ביטוי בעולם האמיתי, הם נגעו בזיכרון קולקטיבי תרבותי ובמאמץ ניכר אך אלגנטי נתנו לו חיים.

על הבמה להקה אמיתית שמתעתעת בקהל בין אמת להולוגרמה, מפגן תאורה ומולטימדיה מהשורה הראשונה שמפצה על הליפסינג שמפספס מדי פעם (בכל זאת מופע של שעתיים כמעט). ההומור הבריטי צוחק עם הקהל על הקלות של החזרה מעולם המתים והתעתוע עובד על המוח שלנו. 

יצאתי מוקסמת. ממקצועיות בלתי מתפשרת ביצירת חוויה, מהפרטים הכי קטנים עליהם חשבו היוצרים ועד הגודל והאימפקט שחווה המבקר.

יצאתי מהורהרת איך ייראו הופעות העתיד כששירה, נגה ואורי שלי יהיו גדולים, והאם כבר לא צריך אנשים בשר ודם כדי לשיר ולרקוד בהופעה.

בעיקר יצאתי מלאת השתאות מהמוח האנושי שלנו ואיך חוויה טובה ממלאת אותו ואת הלב באנרגיה.

הפלטפורמה לסוג חדש של חוויית הופעה היא נקודת פתיחה שתגיע בקרוב את עולם התרבות כולו, וכשהמטאוורס הזה ימשיך ויפגוש יכולות טכנולוגיות ואולי גם בינה מלאכותית שתגיב בלייב אל הקהל עולם המופעים והחוויות לא יוכל לחזור לאחור. הסנונית החדשנית הזו היא ראשונה ומסמנת את עתיד החוויות של כולנו שעושות שימוש מדויק מאד בטכנולוגיה לחוויה תרבותית .

אז בפעם הבאה שאתם בלונדון, תנו קפיצה בזמן אל להקת העבר בצורה הכי עתידנית שאפשר לראות בהווה ✨

הבחירות של חיי היום יום
ספר "המילון הכמעט שלם לחוויית מבקר"
איך מעצבים זיכרון?
הרגע בו הבנתי שאני עסק חיוני
ספר ״אמאבא, למה אין גן״
תובנות מבית ABBA
לא שומרים בבטן - ספר מתנה ללידה
10 שיעורים בפיתוח חוויות מאקספו דובאי 2021
כש-VX הופך UX, והחוויה כדרכה, על זמנית
חוויית ערך – הדור הבא של החוויה
חמישה דברים שלמדתי על חוויות מחופשת הקיץ שלנו
מבוא לתורת החוויות